XII Ogólnołódzki Konkurs Ekologiczny „Przyjaciel Przyrody”

Dążenie do zaspakajania ciekawości poznawczej dziecka w młodszym wieku szkolnym w zakresie przyrody i sposobów jej ochrony stały się
inspiracją do zorganizowania Ogólnołódzkiego Konkursu Ekologicznego pod nazwą „Przyjaciel przyrody”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 42 i 44 w Łodzi.
Przygotowanie XII edycji konkursu obejmowało szeroko zakrojone działania związane z pozyskiwaniem sponsorów, nawiązaniem współpracy ze współorganizatorami, opracowaniem materiałów informacyjnych dla szkół, przygotowaniem scenariusza imprezy oraz pytań
testowych i innych materiałów do konkursu.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach.
I etap odbył się dnia 28 marca. 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 42 w Łodzi. Zgłosiło się do niego 20 drużyn. Zadaniem drużyn była prezentacja przygotowanych wcześniej prac plastycznych ilustrujących jeden miesiąc z kalendarza o tematyce przyrodniczo – ekologicznej.  Jury oceniało technikę, pomysłowość wykonania plakatu oraz ciekawą formę prezentacji. W następnej części dzieci rozwiązywały również quiz o tematyce ekologicznej.  Drużyny ze szkół nr 41,42,44,56,114,116,120,162,170,172 zakwalifikowały się do finału.
Finał konkursu odbył się 25 kwietnia. 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 44 w Łodzi.
Dziesięć drużyn rozwiązywało zadania, których celem było wykazanie się wiedzą i świadomością ekologiczną oraz umiejętnością odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony i poprawy środowiska.
Laureatami XII edycji konkursu „Przyjaciel przyrody” zostali :
I miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 44
Dwa II miejsca: drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 56 i 120
Pozostałe szkoły zdobyły wyróżnienia.
Nagrodami i dyplomami uhonorowani zostali zarówno zwycięzcy jak i wszyscy pozostali uczestnicy konkursu. Organizatorzy zadbali również o dodatkowe atrakcje. W półfinałach pracownik Ogrodu Zoologicznego ciekawie opowiadał o zwyczajach i sposobie odżywiania się zwierząt. Dzieci obejrzały również bajkę pt. „Kopciuszek” w wykonaniu uczniów SP nr 42.
W finałach gość Ogrodu Botanicznego przybliżył dzieciom różnorodność świata roślin kwitnących wiosną. Na zakończenie imprezy goście obejrzeli inscenizację o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów SP 44.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zarówno uczniowie, nauczyciele jak i zaproszeni goście deklarowali chęć uczestnictwa w następnej edycji.
Materiał opracowała:
Ilona Warycha