Projekt własny - Europa artystyczna - opis dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 174 im. Jana Machulskiego w Łodzi

Opis dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 174 im. Jana Machulskiego w Łodzi
Tytuł: Projekt własny - Europa artystyczna
Autor/autorzy: Grażyna Ceranka

Osoba promująca/zgłaszająca: Hanna Derewlana

Opis inicjatywy z zaakcentowaniem oryginalności (istoty nowego) rozwiązania:
W ramach KLUBU EUROPA W NASZEJ SZKOLE został zrealizowany całoroczny projekt, Europa Artystyczna, w który włączyli się uczniowie wszystkich klas. Działania dotyczyły modułów: Filmowcy, Malarze, Muzycy, Bajkopisarze. Uczniowie poznawali życie i dokonania sławnych artystów z różnych krajów Europy. Prezentowali także swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki i sztuki, związane z tematyką projektu. Przygotowali między innymi: prezentacje multimedialne o sławnych europejczykach, plakaty, wystawy, podczas happeningu malowali znane obrazy, ilustracje do baśni i bajek. Uczestniczyli także w eurodebacie Szkoła Przyszłości w Unii Europejskiej w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej Łodzi z udziałem Prezydenta Miasta oraz patronki Klubu, Joanny Skrzydlewskiej. Uczennice klas VI jako euro deputowane opracowały postulaty europejskiej szkoły marzeń. W obrady włączyli się także nauczyciele, autorka projektu, jako moderator komisji i Pani Dyrektor, prezentująca system oświaty na Węgrzech. Efekty projektu zostały przedstawione w różnych formach podczas Festynu Rodzinnego.

Efekty wdrożenia to: rozwój uczniowskich talentów i zainteresowań, promocja osiągnięć nauczycieli i uczniów w środowisku lokalnym, znaczne wzbogacenie wiadomości uczniów na temat wybitnych przedstawicieli świata kultury, poprzez samodzielne poszukiwanie i odkrywanie informacji z różnych źródeł, wzrost umiejętności w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami.  Ze względu na wysoką ocenę podejmowanych działań Szkoła nr 174, jako jedyna w Łodzi otrzymała Certyfikat Szkolnego Klubu Europejskiego, podczas VI Generalnego Zjazdu Szkolnych Klubów i Kół Europejskich.