Projekt ekologiczny Święto chleba - Szkoła Podstawowa nr 44

Tytuł: Projekt ekologiczny Święto chleba

Autor/autorzy: Monika Sadowska

Osoba promująca/zgłaszająca: Hanna Derewlana

Opis inicjatywy z zaakcentowaniem oryginalności (istoty nowego) rozwiązania:
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej pani Monika Sadowska od wielu lat jest pomysłodawcą i organizatorem różnorodnych projektów ogólnoszkolnych, zorientowanych  na kształtowanie postaw proekologicznych uczniów w swojej szkole. 10 października 2012 r. odbyło się przygotowane przez nauczycielkę niezwykłe przedsięwzięcie - Święto chleba z udziałem całej społeczności szkolnej, rodziców, dzieci z okolicznych przedszkoli i partnerów instytucjonalnych. W niezwykle oryginalnej scenerii poprzez gawędy, scenki rodzajowe, tańce regionalne uczniowie klasy III przedstawili tradycje i zwyczaje związane z chlebem od czasów najdawniejszych aż po czasy współczesne. Zaprezentowali także spektakl, który ukazywał cykl powstawania chleba. Temu wydarzeniu towarzyszyła interesująca wystawa ukazująca prace plastyczne i literackie dzieci, związane z tematyką projektu oraz prezentacja i degustacja chlebów z różnych stron świata i wypieków, których kanwą były różne zboża.
W przygotowanie tej części przedsięwzięcia bardzo zaangażowali się rodzice.

Efekty wdrożenia
Organizacja przedsięwzięcia była przykładem efektywnej współpracy nauczyciela z rodzicami i integracji społeczności szkolnej z przedszkolną. Nauczyciel poprzez podjęte działania upowszechnił nieznane dzieciom tradycje i zwyczaje ludowe.  Poprzez niezwykle staranny dobór tekstów (własnych i innych autorów) ukazał wyjątkową rolę chleba w naszym życiu, ucząc dla niego szacunku.

Filtered HTML

• Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

• Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.