Obchody Świąt Nietypowych -opis przykładu dobrych praktyk w Przedszkolu Miejskim Nr 45 w Łodzi

Opis przykładu dobrych praktyk w Przedszkolu Miejskim Nr 45 w Łodzi
Temat: Obchody Świąt Nietypowych
Autor: Monika Oller

Osoba rekomendująca: Alicja Krzyżańska – doradca metodyczny

Od roku szkolnego 2011/2012 przedszkole organizuje obchody świąt nietypowych. W ramach tej inicjatywy kierowany jest do łódzkich przedszkoli konkurs plastyczny „Kocie drogi, kocie harce… mój kot, kot bajkowy, kot moich marzeń…”. Istotą tego działania jest uświadomienie dzieciom, że 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Uczestnictwo w tym konkursie podkreśla znaczenie zwierząt w życiu człowieka, zwłaszcza tych, które towarzyszą im na co dzień. Dzieci uczą się  opiekuńczego stosunku do zwierząt uwrażliwiając się na ich potrzeby. Mają świadomość, że największej pomocy ze strony człowieka oczekują zwierzęta bezdomne. W ramach tej inicjatywy przedszkole nawiązało współpracę ze Schroniskiem dla zwierząt przy ul. Marmurowej w Łodzi i przekazuje tam dary zebrane podczas akcji charytatywnych organizowanych na terenie przedszkola.

Efektem tych działań jest uświadomienie dzieciom istnienia innych, nietradycyjnych świąt. Ponadto dzięki temu przedsięwzięciu dzieci mają ukształtowane nawyki w zakresie opieki nad zwierzętami.
W bieżącym roku szkolnym przedszkole planuje Obchody Dnia Kultury Fizycznej, dzięki któremu dzieci nauczą się troszczyć o swoje zdrowie fizyczne obejmujące rozwój sprawności i poprawną postawę ciała oraz Obchody Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego, które przypomni o wielkim znaczeniu przyrody w życiu człowieka i odpowiedzialności za jej stan.