Eko przedszkole - przykład dobrej praktyki w Przedszkolu Miejskim nr 208 w Łodzi

Tytuł: Eko przedszkole-w zgodzie ze sobą i przyrodą to jest to.

Autor/autorzy: Małgorzata Dąbek, Jolanta Gwóźdź, Małgorzata Wąsik

Osoba promująca/zgłaszająca: Beata Wosińska

Opis inicjatywy z zaakcentowaniem oryginalności (istoty nowego) rozwiązania

W Przedszkolu Miejskim nr 208 w Łodzi od kliku lat nauczyciele wytwarzają i wdrażają innowacje oraz projekty z zakresu edukacji ekologicznej. Projektowane działania organizowane są w formie happeningów, festynów, akcji, wystaw, pikiet oraz konkursów. Ideą podejmowanych inicjatyw jest ochrona najbliższego środowiska przyrodniczego połączona z aktywnym wypoczynkiem, podnoszenie świadomości ekologicznej związanej ze zdrowym żywieniem, efektywnym wykorzystywaniem surowców i energii oraz zrównoważoną gospodarką odpadami. Aktywy udział w programach i kampaniach ogólnopolskich dopełnia działania projektowane przez całą kadrę pedagogiczną. Przedszkole za organizowanie unikatowych, systemowych przedsięwzięć otrzymało tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej , a w bieżącym roku szkolnym uzyskało międzynarodowy certyfikat „Zielona Flaga".

Przewidywane efekty wdrożenia: rozwijanie postaw proekologicznych u dzieci oraz rodziców, rozbudzanie świadomości ekologicznej, budowanie społecznej odpowiedzialności za dziedzictwo naturalne, podejmowanie systemowych działań z instytucjami oświatowymi w celu tworzenia wspólnej strategii, stworzenie sieci przedszkoli wdrażających różnorodne inicjatywy o charakterze ekologicznym.