Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi zaprasza na lekcje biblioteczne.

Wojewódzka Biblioteka Publica im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza uczniów i nauczycieli na lekcje biblioteczne.

Lekcje biblioteczne w Dziale Dziecięcym (budznynek C, parter)

Zajęcia dla szkół podstawowych:

• Podróż do pałacu sułtana. Zajęcia literacko-plastyczne z wykorzystaniem teatru Kamishibai - baśń „ O księciu Husajnie i latającym dywanie”. Zajęcia adresowane są do uczniów klas 1-3.
  • Nic nas nie rozdzieli… Historia miłości z Japonią w tle. Zajęcia literacko-plastyczne z wykorzystaniem teatru Kamishibai - baśń „ Ogród niebios”. Zajęcia adresowane są do uczniów klas 1-3.
  • Nie mierz wszystkich jedną… linijką. Zajęcia dydaktyczne w oparciu o książkę A.  Zimnowodzkiej  „Historie zamiecione pod dywan”.

e-mail: dzieciecy@wbp.lodz.pl

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym:

• Sowa Mądra głowa  – o kłamstwie i kłamczuszkach. Warsztaty literacko- plastyczne. Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 3 - 5 lat.
  • Bałagan, co to takiego? Zajęcia w oparciu o publikację Agnieszki Zimnowodzkiej „Bałaganiaki ”. Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 3 - 6 lat.
  • Widziane „inaczej”. Zajęcia literacko-plastyczne w oparciu o książkę Tomasza Małkowskiego „O Kamilu, który patrzy rękami” przybliżające dzieciom specyfikę funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Zajęcia  adresowane do dzieci w wieku 5 - 6 lat.
  • Czerwony Kapturek. Zajęcia literacko-plastyczne z wykorzystaniem teatru Kamishibai. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 4 – 6 lat.

Zajęcia online:

•          Podróż do pałacu sułtana. Zajęcia literacko-plastyczne z wykorzystaniem teatru Kamishibai - baśń „ O księciu Husajnie i latającym dywanie”. Zajęcia adresowane są do uczniów klas 1-3.

•          Nic nas nie rozdzieli… Historia miłości z Japonią w tle. Zajęcia literacko-plastyczne z wykorzystaniem teatru Kamishibai - baśń „ Ogród niebios”. Zajęcia adresowane są do uczniów klas 1-3.

•          Czerwony Kapturek. Zajęcia literacko-plastyczne z wykorzystaniem teatru Kamishibai. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 4 - 6 lat.

Lekcje biblioteczne w Dziale Zbiorów Regionalnych

• "Panna Piotrkowska 2.0". Zajęcia adresowane są do szkół podstawowych.

Czas trwania: 60 minut.

Kontakt: kierownik Działu – Joanna Kantyka, tel. 42 663-03-23

e-mail: region@wbp.lodz.pl

Lekcje biblioteczne w Dziale Zbiorów Specjalnych (budynek B, parter)

Tematyka:

• Historia książki  - od zwoju do kodeksu (ilustrowane oryginalnymi eksponatami wcielenia książki na przestrzeni wieków). [od IV klasy szkoły  podstawowej oraz LO]
  • Muzeum Książki Dziecięcej - książka dziecięca dawniej i dziś [od I klasy szkoły podstawowej]
  • Biblioteczny Park Jurajski, czyli wszystko o dinozaurach [od I klasy szkoły podstawowej]
  • Świat w obrazkach - historia komiksu (narodziny Człowieka ze Stali, uczłowieczenie Tytusa, wojna o Żelazny Tron) [od IV klasy szkoły podstawowej oraz LO]
  • Rodzaje zbiorów specjalnych (stare druki, rękopisy, fotografie, ekslibrisy, numizmaty, karty pocztowe, dokumenty życia społecznego, ikonografia, kartografia, cimelia, varia) [od V klasy szkoły podstawowej oraz LO]

Czas trwania: 1 godzina zegarowa
Cena: 15 zł od grupy
Ilość uczestników: do uzgodnienia
Dni i godziny przeprowadzania lekcji: do uzgodnienia

Kontakt: kierownik Działu – Elżbieta Domagalska, tel. 42 663-03-24
e-mail: zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl

Lekcje biblioteczne w Dziale Zbiorów Audiowizualnych (budynek A, parter)

Tematyka:

Przedszkola, szkoły podstawowe (klasy 1-3):

• Biblioteka małego czytelnika, czyli ciekawostki moli książkowych
  • Biblioteka miejscem przyjaznych dźwięków
  • Dziecko w świecie przyrody
  • Mały łodzianin, czyli muzyczny i bajkowy spacer po Łodzi
  • Polskie symbole narodowe
  • Witaminki na wesoło
  • Mój bezpieczny świat
  • Granie nie tylko na bananie czyli Makey Makey w bibliotece (bezpłatne zajęcia w ramach STEM Kindloteki)

Uczniowie szkół podstawowych:

• Biblioteka pod prądem, czyli od książki do dźwięku

Uczniowie szkół ponadpodstawowych:

• Biblioteka okiem cybernetyka, czyli rzecz o bibliotekach cyfrowych, e-bookach i multimediach

Czas trwania: 45 min
Cena: 8 zł od grupy; dzieci w wieku przedszkolnym oraz zajęcia w ramach STEM Kindloteki - bezpłatnie

Dni i godziny organizowania lekcji: do uzgodnienia

Ilość uczestników: do uzgodnienia

Kontakt: tel. 42 663-03-59
e-mail: muzykalia@wbp.lodz.pl

Lekcje biblioteczne w Dziale Informacji Naukowej (budynek A, parter)

• Wprowadzenie do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Czas trwania: 1,5 godziny zegarowej
Cena: 15 zł od grupy
Ilość uczestników: do 30 osób
Kontakt: Dział Informacji Naukowej, tel. 42 663-03-33
e-mail: informacja@wbp.lodz.pl

Oferta dostępna jest na stronie: https://www.wbp.lodz.pl/lekcje-biblioteczne.html

Zapraszamy - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102).

Jolanta Zwierzyńska
Specjalista ds. promocji