Scenariusz zabaw dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo z wykorzystaniem elementów pedagogiki dramy

Opracowała: Grażyna Szadkowska

CELE:

  • Podnoszenie poziomu uwagi dowolnej i mimowolnej poprzez zabawy dramowe.
  • Rozwijanie wyobraźni poprzez fonogestyke i plastykę własnego ciała. .
  • Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i literalnej.

POMOCE:-- Magnetofon z płytą CD- muzyka relaksacyjna, kartony dla każdegodziecka, kredki pastele, dwie gazety, płachtą materiału elastycznego o wymiarach 2x2m muzyka celtycka z płyty Carrantuohill. 
  
PRZEBIEG:

l. Zabawa "Złota nic"--- Dzieci naśladują wiązanie się nitka, po zawiązaniu podają niby łębek osobie z prawe strony.

2. Zabawa ,,Iskierka"--- Klaśnięcie w dłonie z jednoczesnym wypowiadaniem słowa  dzień dobry hej z różnym nastawieniem emocjonalnym <wesoło, smutno, ze   zdenerwowaniem, ze zmęczeniem. Zabawe rozpoczyna prowadzący nadając  kierunek zabawy w prawa stronę później w lewa stronę. Wraz ze zmiana kierunku  zmienia się nastawienie emocjonalne wypowiadanego słowa.

3. Zabawa "Zrywamy jabłka"---dzieci naśladują zrywanie jabłek przy jednoczesnym opowiadaniu nauczycielki. Podnoszą ręce do góry wyciągając się wysoko do góry. Zatrzymanie w pozycji wysokiej. Stopniowe opuszczanie kolejno dłoni, zgięcie łokci, opuszczenie ramion, skłon w przód, ugięcie kolan, położenie się na podłodze.   <powtórzenie 3 razy

4.Zabawa "Czym może być gazeta"---dzieci siedzą na krzesełkach w kręgu w środku leżą gazety, na hasło czym może być gazeta dzieci podchodzą pojedynczo naśladują  gestem i mimika odpowiedz na pytanie. stawianie dzieciom pytań
-Czy trudno było wyobrazić' sobie
cos z gazety?
-Jaka scenka podobała się  najbardziej?

5. Zabawa ,,Zgadnij kogo nie ma "---Wszyscy chodzą po sali na sygnał tupnięcie przykucnięcie w miejscu w określonej pozycji .Prowadzący przykrywa wybraną osobę materiałem; zadaje pytanie- Zgadnij kogo nie ma?

6. Zabawa ,,Rysujemy kokardy"--- Wybieramy 2 kredki o przeciwstawnych kolorach. Na przyklejonym papierze rysujemy kokardy prawą i lewą ręką zamiennie w rytm muzyki przechodząc wokół stołu. Wybieramy jedną dowolnie obraną kokardę i zamalowujemy środek pogrubiamy kontur.

7.Taniec rąk i nóg---Darcie papieru na przemiennie rytmicznie przy muzyce na paski.  Drzemy w tempie na małe paski. Ugniatanie papieru w kulkę podawanie po okręgu z ręki do ręki partnera z boku lub przesuwanie stopą.

8 Zakończenie zabaw odwiązanie ,,złotej nitki"