"Po drugiej stronie tęczy" - scenariusz modelowego zajęcia edukacyjnego dla dzieci 3 – 4 letnich .

Scenariusz modelowego zajęcia edukacyjnego
dla dzieci 4-5 letnich przeprowadzony przez nauczycielkę Kamilę Mamos
w dniu 11 maja 2011roku  w Przedszkolu Miejskim nr 200

Opracowanie pod kierunkiem doradcy metodycznego: Małgorzaty Marczak

TEMAT: Po drugiej stronie tęczy- działania ukierunkowane na rozwijanie myślenia twórczego dzieci 4-5 letnich.

CELE OGÓLNE:
- kształtowanie myślenia  twórczego poprzez dokonywanie skojarzeń, podobieństw i porównań
- stwarzanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu pamięci

CELE OPERACYJNE:
- stosuje techniki twórcze: porównania typu: (Świat widziany przez różowe okulary jest… jak…), przekształcenia i skojarzenia typu: (W co ten przedmiot może się zamienić?) do podanych zagadnień tematycznych
- wymienia co najmniej trzy kolory tęczy w odpowiedniej kolejności podczas zabaw dydaktycznych

METODY: wg. Kwiatowskiej:
- czynne: zadania stawiane do wykonania
- słowne: opowiadanie, rozmowa
- oglądowe: pokaz, pomoce dydaktyczne

techniki twórczego myślenia:
- dostosowanie aktywności ruchowej do sytuacji, zgodnie z inwencją twórczą dziecka
- kończenie opowiadania
- tworzenie skojarzeń i prostych analogii
- przekształcanie  - różne zastosowanie przedmiotu

FORMY: grupowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tęcza wykonana z papieru, płyta CD, magnetofon, różnokolorowe przedmioty w sali, różowe, papierowe okulary, karton, papier pakowy, farby akwarelowe, pędzle, pastele w kolorze czarnym i brązowym, obrazek łąki i szabliny kół do ewaluacji, lizaki

PRZEGIEG:

1. Zabawa muzyczno- ruchowa „Gość”.

Dzieci ustawione są w kole, po kolei wchodzą do środka i wykonują wymyślony przez siebie ruch, który pozostali powtarzają.

Nasza „np. Zosia” przyszła do nas

Dała wszystkim znak

Chcemy z tobą się pobawić

więc zrobimy tak, a jak…

2. Słuchanie opowiadania „Kolory tęczy” (opracowała – K. Mamos),

- wyróżnianie kolorów, występujących w opowiadaniu i układanie zakończenia

Pewnego dnia krasnoludek Teofil wybrał się do lasu na spacer. Przeszedł kilka kroków, gdy nagle przypomniało mu się, że zapomniał swojej ulubionej czerwonej czapeczki. Szybko po nią wrócił i radośnie ruszył przed siebie. Po drodze minął trzy, sięgające do nieba brzozy i nagle zauważył, że między ich korzeniami błyszczą się małe pomarańczowe przedmioty.  Jaskrawo żółte słońce nie pozwalało mu dostrzec dziwnego znaleziska. Podszedł bliżej a tu… okazało się, że wśród zielonych liści paproci leży stos papierków po cukierkach. Teofil bardzo się zdenerwował, gdy po namyśle doszedł do wniosku, że to prawdopodobnie mieszkające w pobliżu niebieskie smerfy, zostawiły po sobie taki bałagan. Hmm.… zadumał się krasnoludek, one uwielbiają cukierki. To na pewno ich sprawka- pomyślał. Wzburzony Teofil postanowił odwiedzić mieszkańców smerfnej krainy, żeby potwierdzić swoje przypuszczenia i przypomnieć o dobrych manierach, związanych z utrzymywaniem porządku w lesie. Gdy doszedł na miejsce, jego oczom ukazało się kilka granatowych domków w kształcie muchomora. W oknie każdego z nich rosły pięknie pachnące fioletowe fiołki. Widok tej małej leśnej osady zauroczył krasnala. Podszedł do jednego z domków i zapukał….

3. „Przechodzenie przez bramę po drugiej stronie tęczy”- zabawa ruchowo- twórcza inicjowana opowiadaniem nauczyciela.

Po założeniu różowych okularów wybierzemy się do wymarzonego świata, znajdującego się po drugiej stronie tęczy. Każdy, kto chce wejść do bajkowej krainy musi przejść przez bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami. Popatrzcie jak tu pięknie i kolorowo. Rozejrzyjcie się dookoła a zobaczycie nad sobą różnobarwne motyle. Motylek delikatnie usiadł na naszym ramieniu, powoli zdmuchnijmy go. Teraz sami zamieniamy się w motylki i latamy z kwiatka na kwiatek, podziwiamy piękno przyrody. Jakim zwierzątkiem możemy się jeszcze stać? (naśladowanie ruchów, wykonywanych przez wymyślone zwierzęta). Wędrówka po wymarzonym świecie kończy się. Musimy przekroczyć bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami  i wracamy do naszego świata.

4. Inscenizacja ruchowa  „Pada deszcz”.

Pada pada pada deszcz, wieje wieje wiatr

Nagle błysk i burza jest

A nad nami tęcza tworzy się

5. Ćwiczenie twórczego myślenia, tworzenie porównań - “Świat widziany przez różowe okulary jest … jak…” rundka wypowiedzi dzieci

Pomysły zapisywane są na arkuszu papieru pakowego

6. Śpiewanie piosenki „Wszystko się zmienia”- zał. 1

Dzieci chodzą po kole i śpiewają piosenkę

7. Wyróżnianie kolorów tęczy w odpowiedniej kolejności oraz podawanie skojarzeń związanych z w/w barwami

Wybrane przez nauczyciela dzieci wyróżniają kolory tęczy oraz podają skojarzenia, związane z tymi barwami.

8. Wyszukiwanie w sali po 1 przedmiocie z koloru tęczy

Siedmioro dzieci szuka w sali przedmiotów o wyznaczonym kolorze i prezentuje grupie.

9. Tworzenie przekształceń przedmiotów: W co ten przedmiot może się zamienić?

Dzieci zmieniają zastosowanie wybranych z sali przedmiotów.

10. Praca plastyczna “Mokre na mokrym”

Malowanie kolorowych plam na kartonie. Po wyschnięciu obrysowanie czarną lub brązową pastelą konturów, wyznaczonych przez kolory i przekształcanie powstałych obrazków według własnego pomysłu.

11. Ewaluacja.

Rysowanie przez dzieci buzi uśmiechniętej lub smutnej na szablonie koła i przyklejanie na karton, tworząc środki kwiatów.

12. Słodki poczęstunek. Rozdanie dzieciom lizaków.

Opracowała i przeprowadziła: Kamila Mamos

ZAŁĄCZNIK 1

„Wszystko się zmienia”- „Zabawa z piosenką” M. Kryszkiewicz, A. Danecka
I.