„Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu” - PM 88

Przykład opisu dobrej praktyki w Przedszkolu Miejskim nr 88 w Łodzi

Tytuł: „Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu”

Autor/autorzy: dyrektor Małgorzata Wągrowska, nauczycielka:  Aneta Gajda, Przedszkole Miejskie nr 88

Osoba rekomendująca/zgłaszająca: Małgorzata Marczak – doradca wychowania przedszkolnego

         Pierwsze uroczystości łódzkiego Dnia Przedszkolaka odbyły się 20 września 2010 roku. Myślą przewodnią projektu stało się hasło „Zabawa, radość, edukacja”. 20 września 2013r stał się świętem ogólnopolskim wszystkich przedszkolaków.

         Od roku szkolnego 2010/2011 Przedszkole Miejskie Nr 88 w Łodzi realizuje własny projekt obchodów tego święta wszystkich przedszkolaków. Organizowana jest impreza plenerowa na terenie ogrodu przedszkolnego z konkursami i zabawami tanecznymi, integracyjnymi dla przedszkolaków. Dzieci śpiewają hymn i wypuszczają w niebo kolorowe balony. Każda z grup prezentuje swoje możliwości wokalno-taneczne w kolorowych strojach i rekwizytach, w zależności o wyznaczonej wcześniej tematyki: „Balonowy zawrót głowy”, „Kolorowe kwiaty”, „Marzenia przedszkolaków”, „Przedszkolaki to eko-dzieciaki”. Podczas wspólnej zabawy najmłodsze dzieci zostają pasowane na przedszkolaka. Po za tym dzieci biorą udział w innych atrakcjach tj. malowanie twarzy, zabawie w teatr czy działaniach plastycznych, matematycznych oraz kulinarnych.

         W 2012 roku przedszkole nr 88 uczestniczyło w konkursie na prezentację multimedialną. Podczas gali na terenie Pałacu Poznańskich przedstawione zostały efekty tego przedsięwzięcia oraz dorobek łódzkich przedszkoli na tle prężnie rozwijającego się miasta. Współpracując z nauczycielami Przedszkola Miejskiego Nr 86 opracowano i zorganizowano wystawę zdjęć z poprzednich edycji Dnia Przedszkolaka.

         W roku 2013 podczas obchodów Dnia Przedszkolaka,  dzieci starsze uczestniczyły
w zbiorowej recytacji wiersza pt: „Abecadło”, na Rynku Manufaktury w Łodzi.  Brały udział
w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez policję, straż miejską, straż pożarną, zajęciach tanecznych, nauki gry na bębnach, malowaniu twarzy, tworzyły różnorodne budowle z klocków oraz wykonywali tekturowe wagoniki pod czujnym okiem instruktorów warsztatów plastycznych „Kreska”. Rada Pedagogiczna rozpoczęła opracowywanie harmonogramu obchodów w kolejnym roku szkolnym, w swoim przedszkolu.      

Efekty wdrożenia:

Aktywny udział nauczycieli przedszkola w realizowaniu corocznych obchodów Dnia Przedszkolaka. Integrowanie środowiska rodzinnego, przedszkolnego i lokalnego.