Zajęcia koła matematycznego "Baśniowy konkurs matematyczny" - Szkoła Podstawowa Nr 41

Baśniowy konkurs matematyczny

Autor pomysłu: Gabriela Marciniak
Jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 41 w Łodzi. Prowadzę zajęcia koła matematycznego. Odznaczają się one swoistą atmosferą i klimatem. Panuje na nich swoboda wypowiedzi, duża aktywność uczestników i sytuacje sprzyjające rozwijaniu samodzielności. Uczniowie  motywują mnie do poszukiwania coraz bardziej atrakcyjnych form prowadzenia zajęć. Baśniowy konkurs matematyczny to jeden z pomysłów, który szczególnie spodobał się młodym matematykom.  Konwencja konkursu oparta jest na wymyślonej przeze mnie baśni, w motywy której wplotłam zadania tekstowe. Dzieci starają się: uważnie słuchać czytanego przeze mnie utworu i notować najważniejsze informacje. Następnie po każdym fragmencie tekstu, rozwiązują zadanie i udzielają odpowiedzi. Za poprawne wykonanie przydzielane są punkty.

Zachęcam innych nauczycieli i uczniów do takiej zabawy.

1. Dawno, dawno temu, w pewnej krainie żył sobie Król z rodziną. Do swojej pałacowej komnaty Król wchodził po schodach i miał sąsiada tylko z lewej strony. Królewicz z Królewną nie mieszkali na tym samym piętrze. Sąsiadką Królewny z prawej strony była jej matka Królowa. Pod komnatą Króla mieszkały damy dworu.
    Wpisz nazwy postaci z baśni w odpowiednie okna.

(Rysunek pałacu z 5 oknami: 2 na parterze, 3 na piętrze)

1. Każda wolną chwilę członkowie rodziny królewskiej spędzali w pałacowym ogrodzie, który miał kształt prostokąta. Był długi na 516 metrów i szeroki na 320 metrów. Pewnego dnia Król wydał zarządzenie, aby królewscy ślusarze zrobili nowe ogrodzenie.

Ile metrów nowego ogrodzenia muszą zrobić królewscy ślusarze?

1. Ulubionymi kwiatami Królewny były róże. Postanowiła je policzyć. Okazało się, że w ogrodzie rosło: 136 krzewów róż białych, 3 razy więcej krzewów róż czerwonych i 2 razy mniej krzewów róż herbacianych niż czerwonych.

Ile wszystkich krzewów róż naliczyła Królewna?

1. Królowa i Król postanowili wydać małe przyjęcie w ogrodzie. Zaprosili na nie 9 par królewskich, każdej towarzyszyły po 3 damy dworu, 7 ambasadorów z żonami i grupę artystów cyrkowych. Obecnych było 85 osób.

Jak liczna była grupa cyrkowców?

1. Po przyjęciu Królowa poleciła damie dworu, aby obliczyła, ile kosztowało wydanie przyjęcia. Okazało się, że goście wypili 25 litrów soku pomarańczowego w cenie 3 zł za litr, zjedli 12 kg winogron w cenie 5 zł za kilogram, 9 kg pomarańczy w cenie 4 zł za kilogram i 8 kg różnych ciast w cenie 14 zł za kilogram. Dama oświadczyła Królowej, że wydanie przyjęcia kosztowało 273 złote.

Sprawdź, czy dama dworu poprawnie obliczyła?

1. Król i królowa nie byli już młodzi. Postanowili, że nadszedł czas, aby królewicz się ożenił i przejął rządy w królestwie. W poniedziałek, 17 maja ogłosili, że za 2 tygodnie i 5 dni w pałacu odbędzie się bal, na który zapraszają wszystkie panny w wieku od 18 do 24 lat.

Podaj dokładną datę balu: dzień, miesiąc, dzień tygodnia.

1. Na bal przybyło bardzo dużo kandydatek. Nie zabrakło też przystojnych kawalerów, chętnych do poślubienia ślicznej Królewny. Król poprosił, aby do poloneza młodzież ustawiła się czwórkami. Nadworny matematyk policzył, że prośbę Króla spełniło 126 par.

Ile czwórek tańczyło poloneza?

Dzieci mogą także tworzyć swoje matematyczne bajki.