Niekonwencjonalne formy współpracy z rodzicami - opis przykładu dobrej praktyki w Przedszkolu Miejskim Nr 45 w Łodzi

Opis przykładu dobrej praktyki w Przedszkolu Miejskim Nr 45 w Łodzi
Temat: Niekonwencjonalne formy współpracy z rodzicami
Autor: Violetta Zeller – dyrektor przedszkola

Osoba rekomendująca: Alicja Krzyżańska – doradca metodyczny

Od trzech lat przedszkole poszukuje nowych form współpracy z rodzicami aktywnie włączając ich w życie przedszkola. Nauczyciele organizują konkursy plastyczne, których adresatem są rodzice i ich dzieci. Istotą przedsięwzięcia jest inspirowanie zainteresowań plastycznych oraz promocja uzdolnień „małych i dużych twórców”, wyłonienie oryginalnych prac plastycznych pod względem estetyki wykonania, kompozycji, indywidualnego podejścia do tematu. Ważne jest również czerpanie radości z procesu tworzenia i kształtowanie postawy twórczej wobec siebie i świata. Prace wykonywane są przez uczestników w domu. Tematyka proponowanych konkursów związana jest z formowaniem kierunku pracy przedszkola – ekologią: „Coś z niczego, czyli rzeczy dziwne i ciekawe z nieużytków”, „Jesień farbą malowana”, „Jesień w obiektywie”.
Ponadto w minionym roku szkolnym po raz pierwszy przedszkole zorganizowało bal karnawałowy z aktywnym udziałem rodziców. Impreza odbyła się w godzinach popołudniowych co umożliwiło szerokiemu gronu rodziców aktywne uczestnictwo. Zadaniem rodziców było przygotowanie strojów karnawałowych nie tyko dla dziecka, ale i dla siebie.
Efektem tych działań jest aktywny udział rodziców w realizowaniu oferty edukacyjnej przedszkola. Wspólne wykonanie powierzonego zadania przyczynia się do integracji środowiska  rodzinnego, uczy współodpowiedzialności za kształtowanie właściwych postaw u dzieci.