Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego „Champion” -opis dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 44 w Łodzi

Przykład opisu dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 44 w Łodzi

Tytuł: Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego „Champion”

Autor/autorzy: Joanna Adamik we współpracy z nauczycielami j. angielskiego z SP 44

Osoba promująca/zgłaszająca: Hanna Derewlana

Opis inicjatywy z zaakcentowaniem oryginalności (istoty nowego) rozwiązania:

Przedsięwzięcie jest pierwszym międzyszkolnym łódzkim konkursem języka angielskiego dla uczniów klas III, organizowanym cyklicznie od 1999 r. O jego randze świadczy bardzo duża liczba uczestników - przedstawicieli 60-70 szkół w każdym roku - od kilkuset do tysiąca uczniów. Struktura konkursu jest 3-etapowa: szkolny, dzielnicowy i finał. Dzieci rozwiązują testy gramatyczno-leksykalne. Dodatkowo najlepszych 20 finalistów ustnie przedstawia wybrany temat, uatrakcyjniając go formami plastycznymi, muzycznymi, ruchowymi, multimedialnymi, odpowiada na pytania jurorów związane z prezentowanym zagadnieniem. Zwycięzca otrzymuje honorowy tytuł Championa, koszulkę mistrza i inne nagrody. Organizatorzy wskazują na coraz wyższy poziom kompetencji językowych wśród uczestników.
Efekty wdrożenia to:
stworzenie warunków do prezentacji osiągnięć uczniów zdolnych
z różnych szkół w zakresie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w mowie
i w piśmie, przełamywanie barier emocjonalnych przez małe dzieci przed: publicznym występem i oceną komisji, udziałem w teście kompetencji, wymiana doświadczeń między nauczycielami uczącymi j. angielskiego w klasach młodszych.