Konkurs Plastyczny „Zabawka ze skrawka”

Przykład opisu dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 152

Tytuł inicjatywy: Konkurs Plastyczny „Zabawka ze skrawka”

Autor/autorzy:  koordynator Małgorzata Nowacka

Osoba promująca/zgłaszająca: Hanna Derewlana

Opis inicjatywy z zaakcentowaniem oryginalności rozwiązania:
Przedsięwzięcie o zasięgu ogólnołódzkim realizowane jest cyklicznie od roku 2004. Jego adresatami są dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli, domów kultury oraz rodziny. Celem konkursu jest rozwijanie aktywności twórczej, uwrażliwianie na problem chorych dzieci.  Zadanie konkursowe polega na wykonaniu zabawki pod kierunkiem nauczyciela lub przygotowaniu jej przez rodzinę w domu. Niezwykłe, niepowtarzalne „arcydzieła” wykonywane są z włóczek, tkanin i różnych dodatków jako formy przestrzenne, szyte ręcznie lub na maszynie, dziergane na szydełku lub robione na drutach. W ramach wszystkich edycji zgromadzono ponad 2500 zabawek, które wykonali uczestnicy z 45 szkół, przedszkoli i ośrodków. Co roku przekazywane są do wybranego szpitala lub hospicjum i wręczane jako upominki podczas Świąt Bożego Narodzenia dzieciom, które spędzają ten wyjątkowy czas poza domem.

Przewidywane efekty wdrożenia: uwrażliwienie na potrzeby innych, dawanie radości poprzez obdarowanie kogoś wykonaną przez siebie zabawką, integracja rodzin przy wykonywaniu wspólnego zadania, rozwój kreatywności i sprawności manualnej uczestników, kultywowanie tradycji poprzez upowszechnianie technik rękodzielniczych.

Filtered HTML

• Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

• Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.