Konkurs "Ele - mele, umiem wiele" - informacje

Informacje o konkursie „Ele-mele, umiem wiele”

Konkurs „Ele – mele, umiem wiele
” organizowany jest od 2001/ 2002 roku przez doradców metodycznych edukacji wczesnoszkolnej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Łodzi.
Podstawowym celem konkursu  jest upowszechnianie: wiadomości na temat Łodzi, Polski, Europy, osiągnięć uczniów I etapu kształcenia, sprzyjanie współpracy między uczniami;  nauczycielami, szkołami.
Jest to konkurs o charakterze interdyscyplinarnym – zadania ukierunkowane na wielokierunkową aktywność uczniów (mówienie, czytanie, pisanie, liczenie,  działania artystyczne, literackie, z zakresu orientacji na mapie) w obrębie treści edukacji regionalnej
i europejskiej. Przebiega w trzech etapach: I – eliminacje wewnątrzszkolne, II – eliminacje dzielnicowe, III – eliminacje ogólno łódzkie.
W eliminacjach wewnątrzszkolnych uczestniczą wszystkie dzieci z klas I – III ze zgłoszonych szkół podstawowych. Do drugiego etapu przystępują czteroosobowe drużyny z każdej szkoły (jedno dziecko z klasy I, jedno z klasy II i dwoje dzieci z klasy III). Eliminacje dzielnicowe odbywają się równolegle w wytypowanych szkołach podstawowych w poszczególnych dzielnicach. Drużyny, które zajmują pierwsze miejsca dzielnicach oraz drużyny z największą ilością punktów z drugich i trzecich miejsc trafiają do ścisłego finału. Eliminacje finałowe odbywają się każdego roku w innej szkole podstawowej (zwykle w szkole, która poprzedniego roku zdobyła I miejsce w konkursie)
W konkursie corocznie uczestniczy około 50 szkół podstawowych z terenu Łodzi. W eliminacjach I etapu bierze udział około 8 000 uczniów. Do eliminacji dzielnicowych przystępuje zwykle około 250 uczniów. W ścisłym finale uczestniczą zwycięskie drużyny z poszczególnych dzielnic (około 80 uczniów).
W tym roku szkolny odbędzie się już IX edycja tego konkursu.