Festiwal Twórczości Muzyczno - Ruchowej - opis dobrej praktyki w Przedszkolu Miejskim nr 155 w Łodzi

Opis dobrej praktyki w Przedszkolu Miejskim nr 155 w Łodzi
Tytuł: Festiwal Twórczości Muzyczno  - Ruchowej
Autor/autorzy: dyr. Małgorzata Godycka - Ćwirko, Rada Pedagogiczna Przedszkola Miejskiego nr 155

Osoba promująca/zgłaszająca: Małgorzata Marczak

Opis inicjatywy z zaakcentowaniem oryginalności (istoty nowego) rozwiązania:
Tradycja ponad 10 edycji  Festiwalu Twórczości Muzyczno  - Ruchowej pozwala dzieciom prezentować swoje możliwości wokalno-taneczne i pomysły ruchowe. Festiwal jest formą, która obejmuje śpiew, grę na instrumentach perkusyjnych, taniec oraz grę aktorską. W kolejnych latach dzieci przedstawiały:

• inscenizację wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy
  • interpretację muzyczno-ruchową wybranego utworu Fryderyka Chopina
  • taniec nowoczesny – hip–hop, rap, jazz
  • taniec klasyczny
  • czy utwory i pieśni patriotyczne

W festiwalu uczestniczą dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 76,102,131oraz 38 w Łodzi. Podczas każdej edycji Festiwalu uczestnikami są goście honorowi:

• studenci z Akademii Muzycznej w Łodzi
  • Zespół Pieśni i Tańca „Harnam
  • Zespół piosenki i tańca „Pędziwiatry
  • uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Henryka Wieniawskiego w Łodzi
  • Zespół tańca „Gracja
  • Społeczność Domu Kultury na ul. Siedleckiej
  • muzycy Filharmonii Łódzkiej
  • aktorzy Teatru Wielkiego w Łodzi
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Łodzi

Jest to przede wszystkim wspaniała okazja do promowania osiągnięć i umiejętności przedszkolaków w różnych sferach ich aktywności np. językowej, muzycznej czy ruchowej.  Uczy wyrażania siebie poprzez różne formy ekspresji itp. Ponadto pozwala integrować środowiska przedszkolne i wymieniać doświadczenia społeczne wszystkich przedszkolaków.

Przewidywane efekty wdrożenia:
Stymulowanie zainteresowań i zdolności małego dziecka z wykorzystaniem wybranych form ekspresji, przygotowanie do  pracy w zespole, prezentacji swoich możliwości i umiejętności na forum  grupy itp.