Efektywna współpraca z rodzicami - opis przykładu dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 29 w Łodzi

Opis przykładu dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 29 w Łodzi
Tytuł: Efektywna współpraca z rodzicami
Autor: Ewa Urbaniak

Osoba rekomendująca: Aleksandra Proc – doradca metodyczny

Od września 2012 r. nauczycielka wdraża autorską koncepcję pracy, opartą o działania teatralne, podejmowane z dziećmi klasy III, w ścisłej współpracy z ich rodzicami. Podstawowymi założeniami opracowanej w tym zakresie innowacji pedagogicznej „Teatr dla nas" są: wszechstronny i harmonijny rozwój ucznia w kontakcie z teatrem, integracja dzieci, nauczycieli i rodziców. We wszystkich działaniach określonych w innowacji: wycieczkach klasowych „Szlakiem Łódzkich teatrów”, warsztatach teatralnych, organizowanych zarówno na terenie szkoły, jak i na terenie łódzkich teatrów uczestniczą rodzice. Są aktywnymi uczestnikami przedsięwzięć typu: projektowanie oraz wykonywanie masek, kukiełek,  afiszy teatralnych, rekwizytów do przedstawień, elementów scenografii. Uwieńczeniem całorocznej pracy nauczyciela, dzieci i rodziców w tym zakresie będzie przygotowywana wspólnie inauguracja przedstawienia kukiełkowego „Woreczek”. Tak organizowana współpraca motywuje rodziców do podejmowania szeregu wspólnych inicjatyw, działań ze szkołą. Sprzyja wyzwalaniu chęci do współpracy. Partnerski stosunek nauczycieli, rodziców i dzieci stanowi bazę do pracy dydaktyczno – wychowawczej, umożliwia uzyskiwanie znakomitych efektów w nauce oraz osiągnięcie sukcesu dziecka w szkole.