Edukacja regionalna - opis dobrej praktyki nauczycielskiej – Szkoła Podstawowa nr 153

Tytuł: Edukacja regionalna

Autor/autorzy:  Dorota Matzner, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 153

Osoba promująca/zgłaszająca: Aleksandra Proc  

Opis inicjatywy z zaakcentowaniem oryginalności rozwiązania:
Nauczycielka podejmuje rokrocznie na terenie szkoły cykl działań ukierunkowanych na kształtowanie i  rozwijanie u uczniów klas I-VI poczucia przynależności do swojej małej ojczyzny. Wdraża od wielu lat, w różnych formach  rozszerzone  treści z zakresu edukacji regionalnej. Zainicjowała i prowadzi Koło Młodych Przyjaciół Łodzi , na potrzeby, którego opracowała autorski program „Poznaj i pokochaj Łódź”. W ramach programu uczniowie  uczestniczą w comiesięcznych, sobotnich spacerach po Łodzi, zapoznają się z tradycjami, zabytkowymi obiektami naszego miasta. Jest autorką projektów ogólnoszkolnych: „Pod bałuckim niebem”, „Wędrówki po zielonej Łodzi”, „Poznajemy wielokulturową Łódź”.
W ramach tych przedsięwzięć uczniowie między innymi:poznają  trudne zagadnienia związane z losami  ludności żydowskiej,  biorą udział w licznych kwestach  na rzecz ratowania zabytków na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej,  wraz z rodzicami opiekują się od trzech lat grobowcem jednego z łódzkich fabrykantów Karola Eiserta. brali udział w akcji „Kolorowa tolerancja”, organizowanej przez Centrum Dialogu  im. M. Edelmana.  Opracowała koncepcję oraz jest organizatorem kilkunastu edycji ogólnołódzkiego konkursu literacko – plastycznego „Dawno temu w łodzi.  

Efektem tak licznych działań jest znaczne rozbudzenie patriotyzmu lokalnego wśród dzieci
i ich rodziców, którzy z dużym zainteresowaniem uczestniczą we wszystkich działaniach organizowanych przez nauczycielkę.

Obecnie nauczycielka wdraża  w klasie I innowację  pedagogiczną  „Plastyczne, literackie i muzyczne podróże po dawnej Łodzi”, opracowaną na cykl trzyletni klas I -  III,  która już od najmłodszych lat pozwala dzieciom poznawać historię ich rodzinnego miasta.