„Szachy inaczej”- opis przykładu dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 130

Opis przykładu dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 130
Tytuł inicjatywy: „Szachy inaczej”
Autor/autorzy: Aleksandra Charchowska

Osoba rekomedująca: Katarzyna Gizewska – doradca metodyczny w ŁCDNiKP

„Szachy Inaczej”- to projekt edukacyjny do programu autorskiego pt. „Przygoda z Szachownicą”. Nadrzędnym celem projektu jest rozbudzanie ciekawości poznawczej w zakresie poznawania zasad gry w szachy przy zastosowaniu różnych form zdobywania informacji, wiedzy i umiejętności.  Zakłada on poznawanie prze dzieci z klas I-III zasad tej gry podczas wykonywania własnego zestawu szachów, umożliwienie wszystkim uczestnikom wyrównania szans odniesienia sukcesu. Projekt został przeprowadzony w celu zaciekawienia dzieci, dostosowania form do możliwości, potrzeb i ich zainteresowań. Miał wskazać na różnorodność podejścia do tematu i możliwości jakie daje współczesny świat mediów przy realizacji całości lub części projektu. Zależało mi na tym, aby każde dziecko odniosło sukces oraz mogło przełożyć wiedzę na działania, lub zdobywać wiedzę poprzez działanie praktyczne.
Zaprezentowanie mocnych stron oraz uświadomienie, że każdy jest w czymś dobry. Istotne było więc poszukiwanie przez dzieci własnych sposobów wyrażania siebie, zdobywania wiedzy i umiejętności, w taki sposób aby odkryły, że są różne drogi skutecznej nauki i osiągnięcia sukcesu.
Z wykonanych zestawów szachowych zorganizowana została wystawka i zaprezentowana podczas zebrań z rodzicami.