„Plamka i Nutka – nasi przyjaciele” - zajęcia pozalekcyjne - Szkoła Podstawowa Nr 37

Pani mgr Agnieszka Wilk jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 37 w Łodzi. W roku szkolnym 2011/2012, wychowawca klasy II b, prowadzi dla uczniów tej klasy dodatkowe zajęcia artystyczne, podczas których realizuje treści programowe zawarte w innowacji pedagogicznej pt. „Plamka i Nutka – nasi przyjaciele” autorstwa nauczycielek ze SP nr 37 w Łodzi p. Małgorzaty Chunci  i p. Małgorzaty Fornalczyk.
Istotą prowadzonych przez p. A. Wilk zajęć jest wprowadzenie uczniów w świat kultury i sztuki poprzez rozwój ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej. Zajęcia te dają dzieciom możliwość odbudowania poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości. Ważnym elementem zajęć jest zaangażowanie do udziału w nich uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, uczniów napobudliwych psychoruchowo i z rodzin dysfunkcyjnych, uczniów, którzy poprzez uczestnictwo w zajęciach mogą przekonać się o własnych umiejętnościach i zdolnościach.
      Dzieci podejmują działalność twórczą posługując się m.in. różnymi technikami plastycznymi, w tym zapoznją się z zasadami składania papieru techniką origami i kirigami. Uczą się grać na flażolecie – sześciootworowym, prostym instrumencie muzycznym zwanym „flecikiem prostym”. Opanowują proste układy taneczne do śpiewanych przez nich piosenek oraz akompaniują do nich z wykorzystaniem instrumentów muzycznych Orffa, a także śpiewają przy akompaniamencie gitary. Zdobywają również wiedzę o kompozycji obrazu fotograficznego oraz o budowie aparatu fotograficznego. Wykonują upominki, ozdoby oraz elementy dekoracyjne z okazji różnych imprez i uroczystości okolicznościowych odbywających się na terenie naszej placówki, jak i poza nią.
      Udział w tych zajęciach, daje również dzieciom możliwość rozwijania umiejętności prezentowania siebie i swoich dokonań artystycznych przed innymi podczas różnych występów szkonych, jak i w innych placówkach lub na międzyszkonych konkursach.
      Ponadto zajęcia te są wzbogacone poprzez stosowanie przeze mnie technik relaksacyjnych oraz elementów kinezjologii edukacyjnej, muzykoterapii, chromoterapii, dogoterapii, a także pedagogiki zabawy.
      Prowadzone przez p. Agnieszkę Wilk zajęcia, dają dzieciom możliwość rozwijania własnych zdolności artystycznych, stały się dla nich inspiracją do poszukiwania nowych pomysłów w zakresie działań twórczych na kolejne dni zajęć, zachęciły do zakupu fachowej literatury oraz poszukiwania informacji w różnych źródłach wiedzy.